Haber

Türkmenistan Devlet Başkanı Berdimuhamedov, Gazprom Başkanı Miller’ı kabul etti

Türkmenistan Devlet Lideri Serdar Berdimuhamedov, Rusya’nın enerji şirketi Gazprom’un Lideri Aleksey Miller’ı kabul etti.

Türkmenistan Devlet Televizyonu Altın Asır’ın haberine göre Berdimuhamedov, Miller’in ziyaretinin iki ülke arasındaki enerji alanında ilişkilerin gelişmesine ve çok yönlü Türkmen-Rus ilişkilerinin ilerletilmesine katkı sağlayacağını belirtti.

Berdimuhamedov, Rusya ile stratejik çıkarlar geliştirmenin ülkenin dış politikasının öncelikli alanlarından biri olduğunu belirtti. Görüşmede iki ülke arasında güç alanında iş birliği alanları ele alındı.

Görüşmenin ardından gazetecilere açıklamalarda bulunan Miller, Berdimuhamedov ile oldukça verimli bir görüşme gerçekleştirdiğini kaydetti.

Miller, Gazprom’un Türkmenistan’ın gaz kolu ile uzun yıllardır işbirliği içinde olduğunu belirterek, Rusya Federasyonu ile Türkmenistan arasındaki çıkarların tarihi köklere dayandığını söyledi.

Alexey Miller, bugünkü görüşmede Türkmenistan ile yakın gelecekte gaz alanında işbirliğini niteliksel olarak yeni bir düzeye getirme olasılıklarını görüştüklerini belirtti.

Türkmenistan’ın çok büyük doğal gaz rezervlerine sahip olduğunu hatırlatan Miller, bu nedenle bu alandaki iş birliğinin daha da geliştirileceğine inandığını vurguladı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu