Haber

Titanik’i görmeye gidiyorlardı: oksijenleri 14.08’de bitecek

ABD Sahil Güvenlik Birimi, Kanada ordusuna bağlı gruplar tarafından 1912’de buzdağına çarparak Atlantik Okyanusu’nda batan Titanik’in enkazına turistik gezi sırasında kaybolan denizaltını aramaya devam ediyor.

Yolcu başına 250 bin dolar ücret alan OceanGate Expeditions, hafta sonu Titanic’in enkazına dalan araçla bağlantısının kesildiğini ve Titan adlı su altı aracının yolcuları ve mürettebatının ortadan kaybolduğunu açıkladı. Titan Beşli olarak da bilinen yolcuların kimlikleri de geçtiğimiz günlerde belli oldu. İngiliz milyarder Hamish Harding, Oceangate CEO’su Stockton Rush, Fransız denizci ve kaşif PH Nargeolet ve Pakistanlı iş adamı Shahzada Dawood ve oğlu Süleyman’ın da dahil olduğu araçla 12.500 fitlik iniş sırasında iletişim koptu.

Kritik saat: 14.08

Sözcü’nün haberine göre yetkililer, kurtarma çalışmaları sürerken perşembe günü araçtaki oksijenin biteceğini duyurdu. ABD Sahil Güvenlik Ekipleri de oksijenin ne zaman biteceğini net bir şekilde duyurdu.
Resmi açıklamaya göre Titan’daki oksijenin Türkiye saati ile 14.08’de sona ereceği belirtildi. Bu açıklama moral bozsa da ABD’li yetkililer arama kurtarma çalışmalarının tüm hızıyla devam ettiğinin de altını çizdi. Açıklamada, “Bir noktada zor bir karar vermek zorunda kalabiliriz ancak umudumuzu sonuna kadar korumaya çalışacağız” denildi.

Titanik, Atlantik sularına daldırıldı.

“Asla batmayacağı” iddia edilen lüks yolcu gemisi Titanic, 10 Nisan 1912’de İngiltere’nin Southampton kentinden 2.224 yolcu ve mürettebatla New York’a doğru yola çıktı.

Gemi, 15 Nisan 1912’de bir buzdağına çarptıktan sonra Kuzey Atlantik sularına battı.

Kazada 1500’den fazla kişi hayatını kaybetti, bir kısmı buz gibi sularda donarak öldü. Gemide sadece 1178 kişiye yetecek kadar filika vardı. Birkaç saat sonra kaza mahalline varan Carpathia gemisi 710 kişiyi kurtarmıştı.
Pek çok romana ve filme konu olan Titanik’in enkazı, 1985 yılında Newfoundland’in 645 kilometre açıklarında oşinograf Robert Ballard tarafından bulundu. 1987-2004 yıllarında yapılan dalışlarda batıktan çok sayıda eser çıkarılmıştır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu