Ekonomi

İngiltere’de süpermarketlerden meyve ve sebze satışına sınırlama

İngiltere’deki bazı süpermarket zincirleri, İspanya ve Fas’taki sert hava koşulları nedeniyle tedarik kesintiye uğradığı için bazı taze meyve ve sebzelerin satışını kısıtladı.

AP ajansının haberine göre ülkenin en büyük bakkal zinciri Tesco yaptığı açıklamada, müşterilerine aralıklı olarak üç domates, biber ve salatalık alımını sınırlandıracağını duyurdu. Karar, Tesco’nun rakipleri Aldi ve Morrisons tarafından da uygulandı.

Meyve ve sebze kıtlığının İngiltere’nin Avrupa Birliği’nden (AB) ayrılmasından kaynaklandığı ileri sürülse de sektör analistleri, asıl sorunun iki ana ülke olan İspanya ve Fas’ta mahsul verimini zedeleyen kötü hava koşulları olduğunu vurguladı. ülkenin kışın taze ürünler tedarik ettiği yer.

Bu kış İspanya’da olağan dışı soğuklar yaşanırken, Ocak ayında Fas’ta soğuklar etkisini göstermiş ve geçtiğimiz ay feribot seferleri iptal edilmişti. Bu, İngiltere’ye olan arzın azalmasına neden oldu.

İrlanda’da da aynı sorun.

Aynı sorun, İngiltere gibi mevsimlik ithalata bağımlı olan AB üyesi İrlanda’da da yaşanıyor.

İngiltere’deki süpermarketleri temsil eden İngiliz Perakende Konsorsiyumu’nda gıda ve sürdürülebilirlik direktörü Andrew Opie yaptığı açıklamada. “Güney Avrupa ve Kuzey Afrika’daki sert hava koşulları, domates ve biber gibi bazı meyve ve sebzelerin hasadını aksattı”ifadeleri kullandı.

“Süpermarketler tedarik zinciri sıkıntılarını yönetmede usta”

Sorunun birkaç hafta daha sürmesinin beklendiğini kaydeden Opie, şunları söyledi: “Süpermarketler, tedarik zinciri sorunlarını yönetmede ustadır ve müşterilerin çok çeşitli taze ürünlere erişmesini sağlamak için çiftçilerle birlikte çalışır”dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu