Ekonomi

Yusufeli Barajı’nda Elektrik Üretimi İçin Geri Sayım Başladı

Artvin’de Çoruh nehri üzerine inşa edilen Yusufeli Barajı elektrik üretimi için geri sayıma başladı. Barajdaki su seviyesi 185 metreyi geçtiği için ıslak testlere bu ay başlanacak.

Artvin’de Çoruh Nehri üzerinde inşa edilen ve kemer baraj sınıfında 275 metre ile Türkiye’nin birinci, dünyanın en yüksek beşinci barajı olan Yusufeli Barajı ve HES’in ardından 22 Kasım 2022’de hizmete giren HES de devreye girdi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da katılımıyla barajda su seviyesi denetimi yapıldı. hala yükselmeye devam ediyor.

Barajın su seviyesi 185 metreyi aşarken, elektrik üretimi için geri sayım başladı. Sistematik olmayan elektrik üretimi olarak da adlandırılan test üretimi, bu aç dönemde planlamaya göre en erken Ağustos ayında gerçekleşecek. Yıl sonuna kadar reel olarak elektrik üretilmesi planlanıyor.

Yıllık ekonomiye 4,1 Milyar katkı bekleniyor

Her biri 186 megavatlık 3 üniteden oluşan Yusufeli Barajı ve HES, toplam 558 megavat meclis gücü ile yılda 1 milyar 888 milyon kilovat-saat üretim yapacak. Üretilen elektrikle ülke ekonomisine yıllık 4,1 milyar lira gelir sağlanması hedefleniyor. Rezervuarında 2 milyar 130 milyon metreküp su depolama hacmine sahip olan Yusufeli Barajı, Çoruh Nehri üzerindeki Muratlı, Borçka, Deriner ve Artvin barajlarına hem su sağlayacak hem de nehrin yağışlarını ortalama 100 metreküpte tutarak taşkın riskini azaltacak. önemli ölçüde. – ARTVİN

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu