Haber

Uğur Aydemir: Eyt Mensupları Ortalama 8.733 Lira Emekli Maaşı Alacak

AKP Manisa Milletvekili Uğur Aydemir, emekli olacak yaşta olanların (EYT) ortalama 8 bin 733 lira emekli maaşı alacağını açıkladı. Aydemir, “SSK’dan emekli olacaklar için aylık ortalama 7 bin 795 lira, BAĞ-KUR’dan emekli olacaklar için 5 bin 811 lira, Emekli Sandığı’ndan emekli olacaklar için aylık ortalama 12 bin 389 lira. bunların ortalaması 8 bin 733 lira.” dedim.

Milyonlarca EYT üyesini ilgilendiren Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu ile 375 Sayılı Kanun Hükmünde Kararnamede Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi bugün Türkiye Büyük Millet Meclisi Plan ve Bütçe Komisyonunda görüşülüyor.

Teklife imza atan AKP Manisa Milletvekili Uğur Aydemir, EYT’lilerin emekli olmaları halinde alacakları aylık ortalamasını açıkladı. Aydemir, komisyonda yaptığı konuşmada, “SSK’dan emekli olacaklara aylık ortalama 7 bin 795 lira, BAĞ-KUR’dan emekli olacaklara 5 bin 811 lira, emekli olacaklara aylık ortalama 12 bin 389 lira. Emekli Sandığı’ndan emekli oluyor. Ortalama 8 bin 733 lira” dedi.

Aydemir’in ortalama olarak açıkladığı bu miktar, TÜRK-İŞ’in açıkladığı son açlık sınırının altında kaldı. TÜR-İŞ, Ocak ayı için 4 kişilik aile için gıda harcaması taban fiyatını yani açlık sınırını 8 bin 864 lira olarak açıklamıştı. EYT üyelerinin ortalama aylık maaşı ile açlık sınırı arasındaki fark 131 lira oldu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu