Ekonomi

Türkiye, işe alım olasılıklarında Avrupa’da ilk sırada yer alıyor

Tüm dünyanın ortak sorunu işsizlik. Bu konudaki eğilimleri ölçmek için çeşitli çalışmalar yapılmaktadır.

Türkiye, ManpowerGroup İstihdama Genel Bakış Araştırması’nda işe alım ortamına ilişkin olumlu beklentiler açısından Avrupa, Orta Doğu ve Afrika (EMEA) bölgesinde birinci, dünyada ise beşinci sırada yer aldı.

Anket 41 ülkede 38.951 işverenle gerçekleştirildi.

Şirket, 2023’ün ilk çeyreğinde işe alım beklentilerini ölçmek için 41 ülkede 38.951 patronla anket yaptı.

Nitelikli çalışan talebi devam edecek

Ankete göre, yükselen enflasyon ve faiz oranları gibi ekonomik zorluklar bu çeyrekte birçok patronun işe alım beklentisini etkiledi, ancak kalifiye eleman talebinde artış beklentisi devam etti.

Vasıflı ve vasıfsız işçiler arasındaki fark artacak

Ancak vasıflı işçi fiyatları artmaya devam ettikçe ve enflasyon yükseldikçe vasıflı ve vasıfsız işçiler arasındaki farkın da artması bekleniyor.

İşverenler genel olarak ilk çeyrek için personel sayısını artırmayı planlıyor

Bu tür aksiliklere rağmen, patronlar genellikle ilk çeyrek için çalışan sayısını artırmayı planlıyor. Nitekim küresel mevsim etkilerinden arındırılmış analize göre ilk çeyrek Net İstihdam Görünümü (NEO) 23 puan oldu. Ancak küresel işe alım beklentileri geçen çeyreğe ve yıla göre geriledi. Olumlu beklentiler, 2022’nin bire bir dönemine göre 14 puan düşerek, son çeyrekten bu yana ılımlı bir şekilde (-6 puan) geriledi.

Öte yandan, Türkiye’den ankete katılan 1.020 patron, Ocak-Mart 2023 döneminde 29 puanlık Net İstihdam Görünümü (NEO) ile güçlü bir işe alım ortamı bekliyor. Ülkenin NEO skoru bir önceki çeyreğe göre 3 puan, 2022’nin aynı dönemine göre ise 1 puan artarak istikrarlı seyrini sürdürdü.

Üç aylık puan artışı ortalamanın üzerinde

Türkiye, işe alım ortamına ilişkin olumlu beklentiler açısından EMEA bölgesinde birinci sırada yer alırken, bölge ortalamasının 11 puan üzerinde yer aldı. Çeyreklik puanlık artış 41 ülkenin ortalama artışını 9 puan aşarken, dünya genelinde beşinci sırada yer aldı.

En yüksek beklenti sağlık ve yaşam bilimleri sektörlerinde

Ankette yer alan 9 fasılda yer alan şirketlerin tamamında istihdam artışı bekleniyor. Türkiye’de en rekabetçi sektör, bir önceki çeyreğe göre 31 puan, 2022’nin ilk çeyreğine göre ise 28 puan artışla 53 NEO puanına ulaşan sağlık ve yaşam bilimleri oldu.

Sektörlerin NEO puanları “ulaşım, lojistik ve otomotiv”47 yaşında, “finans ve gayrimenkul”43 yaşında, “Bilişim Teknolojileri”38 yaşında, “tüketim malları ve hizmetleri”37 yaşında, “İletişim servisleri”32 yaşında, “enerji ve kamu hizmetleri”, “endüstriyel ürünler ve malzemeler”ile “diğer/yukarıdakilerin hiçbiri”sektör 20 oldu.

Tüm bölgeler istihdamda artış bekliyor

Yılın ilk çeyreğinde Türkiye’de 7 bölgenin tamamında işverenler tarafından istihdam artışı bekleniyor. Son çeyrekten bu yana 7 bölgenin 6’sında istihdam ortamı güçlenirken, Akdeniz Bölgesi’nde beklentiler zayıfladı.

Ülkenin en rekabetçi bölgesi, 2022’nin dördüncü çeyreğine göre 40 puan, geçen yılın ilk çeyreğine göre ise 14 puan artışla 51 NEO puanına ulaşan Güneydoğu Anadolu Bölgesi oldu. Bölge, 2022’nin ilk çeyreğinden bu yana en yüksek NEO puanına ulaştı.

Bölgelerin NEO puanları; Marmara’da 34, İç Anadolu’da 33, Akdeniz’de 22, Doğu Anadolu’da 19, Güneydoğu Anadolu’da 51, Karadeniz’de 24 ve Ege’de 30 oldu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu