Haber

Portekiz, Emlak Fiyatlarını Düşürmek İçin “Altın Vize” Uygulamasını Sonlandırdı

LİZBON, 17 Şubat (Xinhua) — Portekiz hükümeti Perşembe günü “altın vizeyi” kaldırdığını duyurdu. Altın vize, ülkede lüks gayrimenkul satın alanlara oturma hakkı sunuyordu.

Başbakan Antonio Costa yaptığı açıklamada, bu tedbirlerle emlak spekülasyonunun önüne geçmeyi ve emlak fiyatlarını düşürmeyi hedeflediklerini söyledi.

Başbakan, daha önce verilmiş olan “altın vizelerin” yenilenmesinin, “mülk sahibi tarafından ve onun soyundan gelenler tarafından daimi ikametgah olarak kullanılması veya mülkün uzun süre kiralama piyasasına arz edilmesi halinde” mümkün olabileceğini söyledi. söz konusu.

Başbakan, “Şimdiye kadar verilen yaklaşık 11 bin altın vizeden 9 binden fazlasının yalnızca ve münhasıran gayrimenkul yatırımlarına tahsis edildiğini” söyleyerek kararı savundu.

Bu önlemin yanı sıra Portekiz’de emlak fiyatlarını düşürmeye yönelik vergilerin düşürülmesi, konut izinlerinin kolaylaştırılması ve kira artışlarına son verilmesi gibi başka önlemler de açıklandı.

Sunulan projeye göre, hükümetin stratejisi “konut amaçlı kullanılabilecek gayrimenkul arzını artırmak için müdahale etmeyi” ve piyasada daha fazla konut bulunmasını sağlamayı öngörüyor.

ciftelerajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu