İş

İslahiye ve Nurdağı’ndaki 328 işyerinin dağıtımına başlandı

İpek Yolu Kalkınma Ajansı’ndan (İKA) yapılan açıklamaya göre, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Kalkınma Ajansları Genel Müdürlüğü’ne bağlı İKA Bölgesel Kalkınma Odaklı İyileşme Acil Eylem Planı (BOTAP) kapsamında İpekyolu Çarşıları, Gaziantep’in Nurdağı ve İslahiye ilçelerinde 52 bin metrekare alan üzerine inşa edildi. Son geldi.

Depreme dayanıklı çelik konstrüksiyonla inşa edilen çarşılarda 328 işyerinin anahtarları teslim edilmeye başlandı.

Açıklamada görüşlerine yer verilen İKA Genel Sekreteri Burhan Yılmaz, Nurdağı ve İslahiye ilçelerinde inşa ettikleri 4 çarşıda 328 işyerini tamamlayarak, ihtiyaç sahiplerine anahtar teslimi teslim etmeye başladıklarını belirtti.

Akyılmaz, bölgedeki işsizlerin üretime katılmasını sağlayacak iki değerli altyapıyı kurduklarını belirtti. “Bunlardan biri de Nurdağı’na kuracağımız ayakkabı tesisi. Tesisimiz tamamlanmak üzere. Bu tesis tamamlandığında 120 kişinin istihdamına destek vermiş olacağız. İslahiye ilçemizde kurduğumuz Tekstil Kent’i de hayata geçirdiğimizde, Üretime başladığımızda 100 depremzedenin burada istihdam edilmesini hedefliyoruz.”değerlendirmesini yaptı.

İpek Yolu Kalkınma Ajansı’nın deprem bölgeleri arasında yer alan Nurdağı ve İslahiye’de yaptığı yatırımların yaklaşık 200 milyon TL tutarında olduğunu belirten Akyılmaz, şöyle konuştu:

“İpek Yolu Kalkınma Ajansı olarak Dünya Bankası ve Kalkınma Ajansları Genel Müdürlüğü’nün ortaklaşa yürüttüğü Nurdağı ve İslahiye’de Sosyal Girişimciliğin Güçlendirilmesi ve Uyum Projesi kapsamında İpek Yolu Sosyal Girişimcilik Merkezlerini ilçelerimize kazandırdık. Bu merkezler bölgede yaşayan gençlere ve yetişkinlere hizmet verecek. Kütüphaneler, okuma alanları, “Salonlar, bilgisayar atölyeleri, kafeteryalar ve çok amaçlı salonlar gibi donanımlarıyla depremden etkilenen kardeşlerimizin yararlanabileceği alanlar olarak hizmet verecek” ve kız kardeşlerimizin vakit geçirebilecekleri ve özellikle gençlerimizin girişimcilik yönünün geliştirilmesine yönelik faaliyetlerin gerçekleştirileceği yerler.”

Baklava üretip satan esnaf Rüstem Şahin, deprem nedeniyle iş yerinin yıkıldığını belirtti. “Allah devletimize rahmet eylesin. Bize bu işyerlerini kazandırmak en azından psikolojimizi düzeltti. Çok şükür açacak, oturacak, insanları ağırlayacak yerimiz var. Bunun için hem devletimize hem de İpek Yolu Kalkınma’ya teşekkür ediyoruz.” Ajans.”İfadelerini kullandı.

Esnaf Terzi Nimet Doğan, yaklaşık 10 yıldır İslahiye’de terzi olarak çalıştığını, yakınlarını kaybettiğini ancak umudunu kaybetmediğini, tamamlanan dükkanlar sayesinde işe başladığını belirtti.

habertaskopru.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu