Haber

İran’dan Azerbaycan vatandaşlarına seyahat uyarısı

Azerbaycan Dışişleri Bakanlığı, vatandaşlarını İran’a seyahat etmemeleri konusunda uyardı.

Bakanlıktan yapılan açıklamada, Azerbaycan’ın Tahran Büyükelçiliği’ne Ocak 2023’te düzenlenen terör saldırısı hatırlatılarak, Azerbaycan vatandaşlarının zorunlu olmadıkça İran’ı ziyaret etmemeleri, ziyaret edenlerin dikkatli olmaları tavsiyesinde bulunuldu.

İran’da bulunan Azerbaycan vatandaşlarına güvenlik kurallarına uymaları tavsiyesinde bulunulan açıklamada, vatandaşların ihtiyaç duyulması halinde Tebriz’deki Başkonsolosluk ile iletişime geçebileceği kaydedildi.

Azerbaycan’ın Tahran Büyükelçiliği’ne 27 Ocak’ta düzenlenen silahlı saldırıda Büyükelçiliğin güvenlik şefi şehit olmuş, 2 güvenlik görevlisi de yaralanmıştı.

Saldırıyı terör eylemi olarak nitelendiren Azerbaycan, Tahran Büyükelçiliği’nin faaliyetini askıya aldı.

Her iki ülke yetkilileri karşı tarafı suçlayıcı açıklamalarda bulundu ve Azerbaycan 4 İranlı diplomatı, İran da 4 Azerbaycanlı diplomatı “istenmeyen adam” ilan etti.

Azerbaycan’da İran istihbaratıyla bağlantılı olduğu iddia edilen kişilere yönelik operasyonlar düzenlendi, çok sayıda kişi gözaltına alındı.

İran’a karşı muhalif görüşleri ile tanınan Azerbaycanlı siyasetçi Fazıl Mustafa, 28 Mart’ta evinin önünde düzenlenen silahlı saldırıda yaralanmış, Azerbaycanlı yetkililer saldırıyı İran kaynaklı “terör saldırısı” olarak nitelendirmişti.

Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, bir toplantıda yaptığı konuşmada “Azerbaycan ile İran arasındaki ilişkilerin tüm zamanların en düşük seviyesinde olduğunu” söyledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu