Haber

İndirim günlerinde tüketiciyi yanıltanlara ceza

Ticaret Bakanlığı, Reklam Konseyi’nin tüketiciyi aldatan, yanıltan, istismar eden reklamlar ve haksız ticari faaliyetler nedeniyle 11 ayda 92,5 milyon lira idari para cezası uyguladığını bildirdi.​​​​​​​

Bakanlıktan yapılan açıklamaya göre Reklam Komitesi, özellikle bu ay birçok üründe çeşitli oranlarda indirimlerin duyurulduğu “Efsanevi Kasım” ve “Büyük Cuma” adlı satış kampanyalarını takip etti.

Soruşturmalarda, indirimli satış reklamları ve tüketicileri yanıltıcı, yanıltıcı, olduğundan fazla indirim yapıldığı algısını yaratan uygulamalara idari yaptırım uygulandı.

Kurul gündemine gelen 16 adet indirimli satış belgesi için erteleme cezası ve toplam 2,7 milyon lira idari para cezası verilmesine karar verildi.

Bu ayki toplantıda görüşülen 176 belgedeki hususların 153’ünün mevzuata aykırı olduğu tespit edilirken, söz konusu reklam ve ticari faaliyetlerden dolayı durdurma cezası dahil toplam 16,7 milyon lira idari para cezası uygulandı.

Kurul tarafından 11 ayda toplam 1838 belge değerlendirildi. Durdurma cezasının yanı sıra, bu alanda yanıltıcı reklam veya haksız ticari uygulama olduğu tespit edilen 1623 belgeye de toplam 92,5 milyon lira idari para cezası verilmesine karar verildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu