Haber

Emek ve Özgürlük İttifakı Seçim Mutabakat Zaptı’nı Açıkladı: “Tip, 49 il ve 52 seçim çevresinde, diğer illerde kendi listesiyle seçime girecek…

Emek ve Özgürlük İttifakı bugün Ankara’da “Seçim Mutabakat Zaptı”nı açıkladı. Yeşil Sol Parti Eş Sözcüsü İbrahim Akın, “Emek ve Özgürlük İttifakı temelde cumhurbaşkanlığı seçimlerinde olduğu gibi milletvekili seçimlerinde de tek adam rejimine son vermeyi hedefliyor. EMEP, Halkların Demokratik Partisi, Sosyalist Meclisler Federasyonu ve Toplumsal Özgürlük. Parti; “Yeşil Sol Parti çatısı altında listelere katılma kararı aldı. Türkiye Kurmay Partisi, 49 il ve 52 seçim bölgesinde kendi listesiyle seçime girecek ve seçimin yapılacağı tüm il ve bölgelerde Yeşil Sol Parti’yi destekleyecektir” dedi. İşçi Partisi Genel Başkanı Erkan Baş Türkiye Partisi, “Yapılan çok detaylı çalışmalar sonucunda TİP, önceki seçimlerde HDP’nin seçildiği bölgelerde sadece 7 seçim bölgesinde seçime girecek. Bu şu şekilde yorumlanabilir, aslında 87 seçim çevresinin 80’inde tam anlaşma sağlandı.”

Emek ve Özgürlük İttifakı, bugün; Ankara Mülkiyeliler Birliği genel başkanları ve bileşen parti sözcülerinin katılımıyla “Seçim Uzlaşma Bildirisi”ni açıkladı. Toplantıya; Yeşil Sol Parti Eş Sözcüsü İbrahim Akın, HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar, TİP Genel Başkanı Erkan Baş, EHP Genel Başkanı Hakan Öztürk, EMEP Genel Başkanı Ercüment Akdeniz, Sosyalist Meclisler Federasyonu Sözcüsü Barış Kayaoğlu ve Sosyal Özgürlük Partisi Sözcüler Komitesi üyesi Perihan Koca.

Seçim Uzlaşma Bildirisini Yeşil Sol Parti Eş Sözcüsü İbrahim Akın okudu. Akın şunları söyledi:

“TİP 49 İL VE 52 SEÇİMDE KENDİ LİSTESİYLE SEÇİME GİRECEK, DİĞER İLLERDE YEŞİL SOLU DESTEKLEYECEK, İTTİFAKIN DİĞER BİLEŞENLERİ YEŞİL SOL LİSTEDEN SEÇİLECEK”

“Milletvekili seçimlerine nasıl katılacağımız konusundaki tutumumuzu netleştirdik. Emek ve Özgürlük İttifakı temelde tek adam rejimine cumhurbaşkanlığı seçimlerinde olduğu gibi milletvekilliği seçimlerinde de son vermeyi amaçlıyor. Güçlü bir parlamento temsilini sağlamayı hedefliyor. Bu anlayışla yürüttüğümüz gelişmeler sonucunda İşçi Hareketi Partisi, Halkların Demokratik Partisi, Sosyalist Meclisler Federasyonu ve Sosyal Özgürlük Partisi 81 ilde seçimlere katılma kararı aldı. Türkiye Kurmay Partisi ise kendi listesiyle 49 il ve 52 seçim bölgesinde seçime girecek ve seçimin yapılacağı tüm illerde Yeşil Sol Parti’yi destekleyecek.

Varılan anlaşmada, tüm seçim çevreleri tek tek incelenerek, Halkların Demokratik Partisi’nin geçmişte kazandığı milletvekillikleri baz alınarak hem oy sayısı hem de milletvekili sayısı açısından bunun üzerinde bir kazanım elde edilmesi amaçlandı. milletvekilleri. Bu değerlendirmeler sonucunda milletvekili sayısının artırılması hedefini gerçeğe dönüştürecek bir formül üzerinde görüş birliğine varıldı ve ifade edilmek istendi. Emek ve Özgürlük İttifakı olarak ulaştığımız ve sizlerle paylaştığımız ortak seçim mutabakatı beyannamelerimizde güçlü bir seçim kampanyası yürütmek adına çalışmalarımızı yeni bir boyuta taşıdık. İnanıyoruz ki bu kararımız, Emek ve Özgürlük İttifakı’nın, sömürülen ve ezilen halkların tüm bileşenleri, personeli, işçileri, kadınları, gençleri ve teke karşı tüm kesimleriyle birlikte seçimlerden zaferle çıkmasına hizmet edecektir. adam rejimi. Birlikte kazanacağız, halkımızla kazanacağız.”

“KAZANMAK İÇİN YÜRÜYÜŞE BAŞLIYORUZ”

Açıklamanın ardından ittifak bileşenlerinin temsilcileri sırayla şunları söyledi:

TİP GENEL LİDERİ ERKAN BAŞ: Bugün hepimiz için son derece değerli ve heyecan verici bir gün. Uzun zamandır yürüttüğümüz ittifak çalışmalarımızda çok değerli bir aşamayı geride bıraktık. Seçim ittifakı olarak önümüzdeki günlerde en iyi sonucu almak, Türkiye’yi bu tek adam rejiminden kurtarmak, 2. yüzyılı hepimiz için güçlü ve kararlı kılmak adına Emek ve Özgürlük İttifakı’nı ilan ettik. , geçmiş dönemde yaptığımız tüm hataları ve eksiklikleri bir araya getirmek. İttifakımızı henüz yaşamayacağımız bir ülke olarak inşa etmek için göreve hazır hale getirdiğimizi düşünüyoruz. Türkiye’de 87 seçim bölgesi var. Türkiye İşçi Partisi bu seçim bölgelerinin 52’sinde seçime girecek. TİP, çok detaylı çalışmalar sonucunda önceki seçimlerde HDP’nin milletvekili seçildiği bölgelerde sadece 7 seçim bölgesinde seçime girecek. Bu durum aslında 87 seçimin 80’inde tam uzlaşma sağlandığı şeklinde de yorumlanabilir. Bu son derece önemli bir gelişmedir. İnanıyoruz, görüyoruz, sokağa yansımasını hissediyoruz. Emek ve Özgürlük İttifakı bu seçimlerin en büyük sürprizlerinden birini gerçekleştirecek. Bizi bekleyen beklentilerin farkındayız ve bu seçimlerden beklentilerin üzerinde bir başarı ile çıkacağımıza inanıyoruz. Tüm vatandaşlarımızı Emek ve Özgürlük İttifakını büyütmeye, Emek ve Özgürlük İttifakını güçlendirmeye ve bu ülkeyi bu tek adam rejiminden ve bu canavarca sistemden kurtarma mücadelesinde bize destek vermeye çağırıyoruz. Emek ve Özgürlük İttifakı ile birlikte muzaffer bir yürüyüşe çıktığımıza inanıyoruz. Şimdiden hepimizi tebrik ederiz.

“TEK ADAM REJİMİNİ GÖNDERECEĞİZ, ÜLKEMİZİ AYDINLIK VE GÜZEL GÜNLERE TAŞIYACAĞIZ”

EHP GENEL LİDERİ HAKAN ÖZTÜRK: Biz onu bu tek adam rejimine karşı tek yumruk tek vücut olarak göndereceğimizi düşünüyor ve bu iradeyi ortaya koyuyoruz. Bunu başarmak için artık ortak olduğumuz bir partimiz var; Yeşiller ve Sol Parti. TİP’li yoldaşlarımızla birlikte Emek ve Özgürlük İttifakı’nda her zaman bir arada, tek güç olarak Türkiye’deki tüm koşulları ve sorunları değiştirmek için harekete geçeceğiz. Hep birlikte el değiştirmek için çaba harcayacağız. Tüm bunların farkına vardığımızda önümüzde büyük bir ufuk açılacaktır. Meclisi güçlendirmek laf değil, meclisi güçlendirmek için işçilerin örgütlü gücünü meclise yansıtmak gerekiyor. Halkların kardeşliğini ve barışını yaratmak gerekir. Analiz arayışını konuşarak ve müzakere ederek oluşturmak gerekir. Kadınların ne kadar sıkıntı çektiğini ve kadın cinayetleriyle karşı karşıya kaldıklarını biliyoruz. Bunu durdurmak için irade göstermeliyiz. Yok edilemeyecek şehirler yaratmalıyız. Bu seçimlerde gerekli başarıyı göstererek bu tek adam rejimini uğurlayıp ülkemizi aydınlık ve güzel günlere taşıyacağız.

“SADECE SEÇİM İTTİFAK DEĞİL, MÜCADELE İTTİFAKI OLARAK DOĞDUK”

EMEP GENEL LİDER ERCÜMENT AKDENİZ: Bu seçime girerken kalan 36 günde bizi öne çıkaran şey; Bu ülkenin çocukları geceleri aç yatıyor. Annelerin sabah çocuklarını okula gönderirken beslenme çantasına ne koyacaklarını düşündükleri anlardır. Kadına şiddettir. Domatesin, patlıcanın, biberin, soğanın tane tane tartıldığı bir memleket tablosunu yıkacak bir yere geldik. Sadece bir seçim ittifakı olarak değil, bir çaba ittifakı olarak doğduk. 1 Mayıs 2023’te tüm Türkiye’yi emekçilerin taleplerinin sokağa döküldüğü bir emek gününe çevireceğiz ve hep birlikte Türkiye’nin dört bir yanında bu günü Mayıs’a bağlayan çok büyük bir siyasi miting yapacağız. 14. İttifakımızın farkı bu. Bu seçimlerin iki kutuplu bir burjuva ittifakına saplanmasına asla izin vermeyeceğiz. Acımızı, yasımızı, öfkemizi coşkuyla birleştirir, hesap sormaya geliriz. Bu seçim tek adam rejiminin seçimi olacaktır. Bu, rejimin oylanacağı bir seçim olacağı için kalan 36 gün boyunca tüm halkımızı gece gündüz çalışmaya davet ediyoruz. Bir adam gidecek ama yerine ne gelecek? Zenginlerin değil emekçilerin güldüğü Türkiye için farklı bir programla geliyoruz. Bağımsız, demokratik, laik bir Türkiye istiyoruz. Kürt sorununun eşit haklar temelinde çözüldüğü demokratik bir Türkiye için yürüyüşümüzü başlattık. Türkiye’nin geleceğinde yeni bir yüzyılın yazımında, Emek ve Özgürlük İttifakı olmadan yeni bir tarih yazılamaz ve biz o tarihi yazacağız. Halkımızı bu yeni tarihi yazmak için çaba göstermeye çağırıyoruz.

“HALKIMIZLA BİRLİKTE KAZANACAĞINA İNANIYORUZ”

SOSYALİST MECLİS FEDERASYONU SÖZCÜSÜ BARIŞ KAYAOĞLU: Bize göre 2 taraf vardır; Bir yanda bizim vergilerimizle ellerine geçen imkanları enkaz altında kalanları kurtarmak için kullanmayanlardır. Saraya bağış yapanlar halktan çaldıklarıyla kasaya girer. Yeni kira pazarını paylaşmak için avuçlarını ovuşturup çadır satanlar. Diğer yanda ise tüm imkanlarını yoksulluk içinde seferber eden, ay sonunu zar zor getirirken deprem bölgelerine yiyecek ve erzak gönderen insanlar var. Tarafımız belli tabii. Bir tehdit, zorbalık ve endişe imparatorluğu yaratma çabası beyhudedir. Söylenebilecek her söz bize göre söylenmiştir. Emek ve Özgürlük İttifakı emin ve kararlı adımlarla yoluna devam ediyor. Ayrıca 14 Mayıs’ta meclisin en geniş bölümünü en çok milletvekili ile temsil etmesi de belirlendi. Bize göre söz bitti, şimdi harekete geçme zamanı. Halkımızla birlikte kazanacağımıza inanıyoruz.

“MAZLUMLARIN İTTİFAKI İLE FAŞİZMİ TARİHİN ATIKLARINA GÖNDERECEĞİZ”

SOSYAL ÖZGÜRLÜK PARTİSİ KONUŞMACILAR MECLİSİ ÜYESİ PERİHAN KOCA: Emek ve Özgürlük İttifakı, bir araya geldiği ilk günden beri bahsettiği gibi halkların tek analiz alternatifi olduğunu bir kez daha ortaya koydu. Bugün içinde bulunduğumuz siyasi ve toplumsal enkaz, işçi sınıfına vaat edilen derin yoksulluk cehennemi, hak ve özgürlükler sorunu, bu tür yumuşak geçiş programları ve onarıcı çözümlerle aşılabilecek bir kriz aşamasını geride bıraktı. Bir araya gelmemizin temel sorunu sadece saray rejimini tarihin çöplüğüne atmak değil. Bu kapitalist sömürü düzenine, despotik saltanata, bir halk yürüyüşüyle, bu yanılgıya, sömürüye ve savaş düzenine tamamen karşı çıkan bir programla geliyoruz. Ülkeyi yeniden kuracak, demokratik bir cumhuriyet kuracak ve insan onuruna yakışır bir yaşam kuracak tek program buradadır. Biz masa başı ittifakı değiliz, sokaklardan, emek alanlarından geliyoruz. Halkın ve mazlumların ittifakıyla faşizmi tarihin çöplüğüne atacağız. Saray rejimini devireceğiz, 14 Mayıs’ta hep birlikte kazanacağız.

“GÜÇ GÖNDERMEK YETERLİ DEĞİL SİPARİŞ DEĞİŞİMİ ŞARTTIR”

HDP EŞ GENEL LİDER MİTHAT SANCAR: Çalışmalar titizlikle yürütüldü, ortak fikirlerle yol bulmaya çalıştık ve sonunda bu yolu bulduk. Güçlü bir dönemden geçtiğimizi hepimiz biliyoruz. Ülke çok boyutlu krizlerle karşı karşıya. Bu düzen, bu ülkenin ve toplumun en yoksul kesimlerinin üzerine çökmüştür. Türkiye halkları bir enkaz yığınıyla karşı karşıya bırakılmıştır. Bu enkazı kaldırmayı, bu yıkım ve çöküntüyü onarmayı, emeğin, ezilenin ve dışlananın iradesiyle yeni bir inşa çağını başlatmayı amaçlıyoruz. Elbette eleştiriler olacaktır, onlardan ders çıkarıp değerlendirmeler yapmak bizim görevimiz. Endişeler varsa, onları gidermek bizim omuzlarımızda. Bu telaşların ortadan kaldırılması için bir konsensüs oluştuğunu düşünüyor ve böyle bir ortak iradenin ortaya çıktığına inanıyoruz. Tüm dönemi geride bırakıp önümüze bakmanın zamanı geldi. Yetki göndermek yetmez, düzen değişikliği için de kuraldır. Düzen değişikliği derken kastettiğimiz; Sömürüye, savaşa, yağma ve böbürlenmeye dayalı bu rejim tarihin çöplüğüne atılmalıdır. 3’üncü yol politikası ile yeni yüzyılda demokratik bir cumhuriyet inşa etmeye geliyoruz. Bu karanlığı dağıtmaya geldik. Bu bahiste irademiz sabit, kararlılığımız tamdır. Temel hedefimiz, dönüşümün merkezi gücü olacak bir temsili meclise kazandırmaktır. Sahadaki işler ağırlaştıkça daha önce dile getirilen korkuların yersiz olduğunu hep birlikte göstereceğiz. Hep birlikte kazanmak için değişmeye geldik.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu
escort
istanbul escort
istanbul escort
istanbul escort
istanbul escort
istanbul escort
adalar escort
arnavutköy escort
ataşehir escort
avcılar escort
bağcılar escort
bahçelievler escort
bakırköy escort
başakşehir escort
bayrampaşa escort
beşiktaş escort
beykoz escort
beylikdüzü escort
beyoğlu escort
büyükçekmece escort
çatalca escort
çekmeköy escort
esenler escort
esenyurt escort
eyüp escort
fatih escort
gaziosmanpaşa escort
güngören escort
kadıköy escort
kağıthane escort
kartal escort
küçükçekmece escort
maltepe escort
pendik escort
sancaktepe escort
sarıyer escort
şile escort
silivri escort
şişli escort
sultanbeyli escort
sultangazi escort
tuzla escort
ümraniye escort
üsküdar escort
zeytinburnu escort
istanbul escort