Haber

BM İnsan Hakları Yüksek Komiserliği Nijer’deki Askeri Darbeyi Kınadı

Birleşmiş Milletler (BM) İnsan Hakları Yüksek Komiseri Volker Türk, “Nijer’deki askeri darbe girişimini en güçlü şekilde kınıyorum. Anayasal düzenin ve hukukun üstünlüğünün yeniden tesis edilmesi için her türlü çaba gösterilmelidir.” sözünü kullandı.

Türk, Nijer’deki askeri darbeye ilişkin yaptığı yazılı açıklamada şu ifadeleri kullandı:

“Nijer’deki askeri darbe girişimi karşısında şok oldum ve endişelendim ve bunu en güçlü şekilde kınıyorum. Anayasal düzenin ve hukukun üstünlüğünün yeniden tesis edilmesi için her türlü çaba gösterilmelidir. Cumhurbaşkanı Mohamed Bazoum derhal serbest bırakılmalı ve keyfi olarak gözaltına alınan hükümet mensupları ve yakınları da derhal ve önkoşulsuz serbest bırakılmalıdır.”

Nijer’de son yıllarda kazanılan önemli demokratik kazanımların korunmasının tüm Nijer halkının çıkarına olduğuna dikkat çeken Türk, tüm aktörleri şiddetten kaçınmaya ve herkesin hak ve temel özgürlüklerine saygı göstermeye çağırdı.

Bir grup asker yönetimi ele geçirdi.

Nijer’de Başkan Bazoum’un yönetimi 26 Temmuz’da askeri darbeyle devrildi ve kendilerine “Ulusal Vatan Savunma Kurulu (CNSP)” adını veren bir grup asker yönetimi ele geçirdi.

Bazoum dün sabah Cumhurbaşkanlığı Muhafız Alayı unsurları tarafından gözaltına alındı.

Halk darbeyi önlemek için sokaklara döküldü ve Bazoum’un serbest bırakılması için protestolar düzenledi.

Darbenin arkasında yaklaşık 10 yıl Cumhurbaşkanlığı Muhafız Alayı komutanı olarak görev yapan General Omar Tchiani’nin olduğu ortaya çıktı.

catalcaajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu