İş

ACER’den doğalgaz açıklaması! AB’nin uygulaması piyasaları etkilemedi

AB Enerji Düzenleyicileri İşbirliği Ajansı (ACER), doğal gazın üst sınırına yönelik “gaz piyasası düzeltme mekanizmasının” AB enerji piyasaları ve enerji arzı üzerindeki etkilerine ilişkin ön raporunu yayınladı.

Raporda, doğal gaz tavan fiyat düzenlemesinin çok yüksek gaz fiyatlarına karşı vatandaşları ve ekonomiyi koruyan bir mekanizma oluşturduğu hatırlatılarak, bunun Birlik borsalarında işlem gören finansal türev ürünlere sınırlama getirdiği hatırlatıldı. AB ülkelerinde gaz fiyatlarının sınırlandırılması.

Pozitif veya negatif etki tespit edilmedi

Planlanan tavan fiyatın bugüne kadar AB gaz piyasaları üzerinde bir etkisinin olmadığına dikkat çekilen raporda, ACER’in mekanizma ile açık ve doğrudan ilişkili olabilecek herhangi bir önemli olumlu veya olumsuz etki tespit etmediği belirtiliyor.

Mekanizmanın, doğalgaz fiyatlarının 2022’nin ikinci yarısına göre çok düşük olduğu bir dönemde devreye gireceği hatırlatılan raporda, ACER’in 2023’ün ilk haftalarındaki piyasa dinamiklerinin doğrudan etkisi olduğu sonucuna varamadığı kaydedildi. veya tavan fiyat sistemi düzenlemesinin onaylanması üzerindeki dolaylı etkisi.

Gelişmeleri izlemeye devam edeceğiz.

Mekanizmanın gelecekte finans ve enerji piyasalarına etkilerinin olabileceğine değinilen raporda, ACER ile Avrupa Menkul Kıymetler ve Piyasalar Otoritesi’nin (ESMA) piyasa gelişmelerini izlemeye devam edeceği belirtildi.

AB ülkeleri Aralık ayında, piyasalardaki gaz fiyatları için “tavan fiyat” olarak bilinen bir düzeltme mekanizmasının 15 Şubat’ta yürürlüğe girmesi konusunda anlaşmıştı.

Tavan fiyat, Hollanda merkezli Avrupa’nın en derin derinliğe sahip sanal doğal gaz ticaret noktası TTF’de işlenen vadeli gaz sözleşmesinin 3 iş günü için 180 avroyu aşması ve sıvılaştırılmış gazın megavat-saat fiyatıdır. Avrupa’da birebir dönemde doğalgaz (LNG) küresel piyasalarda 35 euro. aşılması durumunda yürürlüğe girecektir.

Öte yandan TTF’de işleme devam eden gaz vadeli işlem sözleşme fiyatı, bugün 61,5 euro seviyesinden işlem görürken, ağustos ayında megavatsaat başına 340 euro’ya kadar çıktı.

pazaryoluajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu